خرید بکلینک   پنجره دوجداره   دوربین مداربسته   نرده استیل   عدالت خواهان عرش   شیشه بالکن   رام گوشی   سیگنال فارکس   لایسنس رایگان نود 32   یوزر پسورد نود 32   سئو سایت   لایسنس نود32   آپدیت نود 32   بک لینک   
علل، علائم، تشخيص و درمان سرخك  سالم زيبا سالم زيبا .

سالم زيبا

علل، علائم، تشخيص و درمان سرخك

سرخك چيست؟سرخك يك عفونت مسري است كه باعث بروز راش هاي پوستي در سراسر بدن شده و به راحتي منتقل مي شود و گسترش پيدا مي كند.
واكسن سرخك مي تواند در برابر ابتلا به اين بيماري از افراد محافظت كند. اين واكسن بخشي از واكسن MMR (سرخك، اوريون و سرخجه) و MMRV (سرخك، اوريون، سرخجه و آبله مرغان) است. امروزه بسياري از كودكان به عنوان يكي از واكسن هايي كه بايد حتما دريافت كنند، از اين واكسن بهره مند مي شوند. به همين دليل مي توان گفت كه امروزه سرخك در كشور هاي توسعه يافته بسيار نادر شده است.
 
علل سرخك چه چيزهايي هستند؟سرخك به وسيله يك ويروس ايجاد مي شود و از طريق سرفه و عطسه فرد بيمار و يا غذا و نوشيدني مشترك فرد بيمار با افراد سالم، انتقال پيدا مي كند. ويروس سرخك مي تواند از طريق جريان هوا از يك نقطه به نقطه اي ديگر منتقل شود. اين به آن معناست كه اگر در نزديكي يك فرد بيمار باشيد (حتي اگر به صورت مستقيم به طرف شما سرفه يا عطسه نكند) باز هم احتمال ابتلاي شما به سرخك وجود دارد.
افراد مبتلا مي توانند ويروس را از 4 روز قبل از بروز راش هاي پوستي تا 4 روز بعد از ناپديد شدن راش هاي پوستي منتقل كنند. انتقال اين ويروس در مرحله اي كه هنوز راش هاي پوستي بروز نكرده اند و فرد بيمار، از بيماري خود اطلاع ندارد بيشترين احتمال انتقال را دارد.
اگر شما يك بار به سرخك مبتلا شده ايد، احتمال اينكه دوباره به سرخك مبتلا شويد وجود ندارد. بسياري از افرادي كه قبل از 1957 (در آمريكا) متولد شده اند ابتلا به سرخك را تجربه كرده اند.
 
علائم سرخك چه چيزهايي هستند؟اولين علائم سرخك شبيه به علائم سرماخوردگي شديد مانند تب شديد، آبريزش بيني، گلودرد و سرفه هاي خشك است. ممكن است غدد لنفاوي در گردن شما ورم كنند. همچنين ممكن است احساس خستگي شديد، اسهال و قرمزي و درد در چشم ها داشته باشيد. در حالي كه كم كم اين علائم رو به بهبود مي روند شما با لكه هاي قرمز كوچكي در داخل دهانتان مواجه مي شويد و به دنبال آن راش هاي پوستي سراسر بدن شما را در بر خواهند گرفت.
هنگامي كه افراد بزرگسال به سرخك مبتلا مي شوند، علائم آنها نسبت به كودكان شديد تر بوده و احساس ناراحتي بيشتري مي كنند.
علائم سرخك معمولا 8 تا 10 روز بعد از روزي كه در معرض ويروس قرار گرفته ايد بروز خواهند كرد. به اين مرحله، مرحله كمون گفته مي شود.
 
تشخيص سرخك چگونه است؟اگر شما احساس مي كنيد كه به سرخك مبتلا شده ايد، قبل از مراجعه به پزشك، به يك مركز پزشكي مانند اورژانس تماس بگيريد و علائم خود را توضيح دهيد.
بعد از آنكه به پزشك مراجعه كرديد ممكن است پزشك براي شما آزمايش خون و يا كاشت ويروس را تجويز كند.
 
درمان سرخك چگونه است؟معمولا سرخت با مراقبت در منزل بهبود مي يابد. در صورت نياز شما مي توانيد براي پايين آوردن تب از داروهاي بدون نسخه استفاده كنيد. قبل از مصرف به طور كامل و با دقت دستورالعمل دارو را بخوانيد و به آن عمل كنيد. همچنين استراحت و نوشيدن مقدار زيادي مايعات مي تواند به درمان سرخك كمك كند. براي پيشگيري از گسترش اين بيماري بايد از ساير افراد دوري كنيد. هر كس كه به سرخك مبتلا مي شود بايد حداقل تا 4 روز بعد از ظاهر شدن راش هاي پوستي از رفتن به مكان هاي عمومي، مدرسه، كار و ... اجتناب كند.
اگر كودك شما به سرخك مبتلا شده باشد ممكن است پزشك براي كودكتان مكمل ويتامين A تجويز كند.
اكثر افراد مبتلا به سرخك بعد از 2 هفته بهبود مي يابند. اما گاهي اوقات سرخك مي تواند خطرناك شده و مشكلاتي از جمله عفونت ريه (ذات الريه) و يا ورم مغز (انسفاليت) را به وجود بياورد. در موارد نادر، سرخك مي تواند به تشنج و يا مننژيت منجر شود.
اگر شما در معرض سرخك قرار گرفته ايد و قبلا واكسينه نشده ايد، ممكن است دريافت سريع ايمونوگلوبولين (IG) و يا واكسن سرخك بتواند از ابتلاي شما به سرخك پيشگيري كند. كودكان زير يك سال، زنان باردار و افرادي كه به اختلالات سيستم ايمني دچار هستند و قادر به مبارزه با عفونت نيستند، بعد از قرار گرفتن در معرض اين ويروس ممكن است مجبور به دريافت IG شوند.


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۴ بهمن ۱۳۹۸ساعت: ۰۹:۱۱:۲۶ توسط:مبيناكاظمي موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
آواتار :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :