خرید بکلینک   پنجره دوجداره   دوربین مداربسته   نرده استیل   عدالت خواهان عرش   شیشه بالکن   رام گوشی   سیگنال فارکس   لایسنس رایگان نود 32   یوزر پسورد نود 32   سئو سایت   لایسنس نود32   آپدیت نود 32   بک لینک   
آلرژي و حساسيت به داروها و مواد آرايشي و بهداشتي در اثر تابش نور  سالم زيبا سالم زيبا .

سالم زيبا

آلرژي و حساسيت به داروها و مواد آرايشي و بهداشتي در اثر تابش نور

آلرژي و حساسيت به داروها و يا مواد آرايشي و بهداشتي در اثر تابش نور (مانند نورخورشيد) يكي از اثرات ناخوشايند استفاده از بعضي از داروهاي موضعي و يا سيستميك (خوراكي يا تزريقي) و يا حتي برخي از انواع مواد آرايشي و بهداشتي بوده كه بعد از آنكه فرد حساس در معرض نور قرار مي گيرد، بروز مي يابد! 
مطالعات نشان مي دهند هر سال تعداد زيادي از افراد در سراسر جهان و از جمله كشور ايران دچار عوارض ناشي از آلرژي در اثر تابش نور بويژه نور خورشيد مي شوند. بايد به خاطر داشت كه در اين نوع آلرژي و حساسيت در حقيقت مصرف دارو و يا مواد آرايشي و بهداشتي باعث حساس شدن فرد به نورخورشيد مي شود. با توجه به اين مهم در نوشتار حاضر سعي گرديده اين نوع آلرژي به زبان ساده و بر اساس مراجع معتبر علمي توضيح داده شود.
فتوآلرژي- شبكه جامع آلرژي
تعريف فتوآلرژي به زبان ساده!به طور كلي آلرژي در اثر تابش نور يا فتوآلرژي به عارضه اي گفته مي شود كه بعد از قرار گرفتن شخص در معرض نور (اشعه ماورائ بنفش بيشتر نوع UVA و به مقدار كمتر UVB و در بعضي موارد نور مرئي) ايجاد مي شود.
گاهي فتوآلرژي را درماتيت نوري نيز مي گويند. عوامل مختلفي باعث بروز فتوآلرژي در افراد مي شود. به عنوان مثال مصرف بعضي از داروها ممكن است شخص را به تابش نور حساس نمايد. به عبارتي ساده تر بعد از مصرف بعضي از داروهاي موضعي و يا خوراكي و تزريقي و يا استعمال مواد آرايشي و بهداشتي، اگر شخص در معرض تابش نور قرار گيرد، دچار علائمي شبيه به علائم درماتيت تماسي و يا اگزما خواهد شد. براي آگاهي از اين بيماري هاي مزبور و علائم آنها به نوشتار درماتيت تماسي (علائم، تشخيص، پيشگيري و درمان) و بيماري پوستي اگزما در كودكان و بزرگسالان مراجعه نماييد.
ماهيت و علائم فتوآلرژي  يا درماتيت ناشي از تابش نورفتوآلرژي و يا درماتيت ناشي از نور در بيماران با هر سني ممكن است روي دهد وبه نظر مي آيد مردان بيشتر از زنان تحت تاثير قرار مي گيرند!
واكنش هاي پوستي در درماتيت ناشي از نور به طور معمول حدود ۲۴ تا ۷۲  ساعت بعد از قرار گرفتن در معرض نور بروز مي يابند! درماتيت ناشي از نور به طور معمول در مناطق در معرض نور شامل گونه ها، بيني، پيشاني، قسمت خلفي ناحيه گردن، قسمت بالاي سينه، پشت دست ها، سطح ساعدها و قسمت پايين پاها بروز مي يابند.
ضايعات ناشي از فتوآلرژي يا درماتيت در اثر تابش نور ممكن است به مناطقي كه در معرض نور نيستند نيز گسترش يابند.
علائم فتوآلرژي مشابه درماتيت تماسي آلرژيك شامل پوسته پوسته شدن و پررنگ شدن پوست است و مي تواند بيش از يك سال ادامه يابد. همچنين بايد يادآور شد به طور عمده علائم فتوآلرژي ممكن است به شكل واكنش ها و ضايعات آلرژيك در بيماري اگزما (مانند قرمزي، پاپول ها يا وزيكول ها و گاهي تاول) مشاهده شود.
فتوآلرژي ۲--- شبكه جامع آلرژيفتوآلرژن ها (آلرژن هاي نوري)فتوآلرژن يا ماده حساسيت زاي نوري به موادي گفته مي شود كه بعد از قرارگرفتن در معرض نور (مانند نورخورشيد) باعث بروز ضايعات آلرژيك در پوست و يا بندرت در چشم مي شوند.
فتوآلرژي 1- شبكه جامع آلرژيانواع فتوآلرژن هابعضي از انواع مواد داروييچندين گروه از مواد شيميايي نظير آنتي بيوتيك ها، داروهاي ضد قارچ ها، آنتي هيستامين ها، داروهاي قلبي -عروقي و داروهاي ضد التهاب غير استروئيدي، به عنوان فتوآلرژن ممكن است در بعضي از افراد باعث بروز واكنش ها و ضايعات  پوستي شوند!  به عبارتي فرد حساس بعد از مصرف برخي از اين داروها اگر در معرض تابش نور قرار گيرد در ناحيه پوست او ضايعات و علائم آلرژيك ظاهر مي شود.
بنابراين فتوآلرژي ناشي از مصرف دارو يك واكنش  نامطلوب است كه به دليل مصرف داروهاي موضعي (مانند انواعي از پمادها) و يا تجويز داروهاي سيستميك (انواعي از داروهاي خوراكي يا تزريقي) و به دنبال آن قرارگيري در معرض نور خورشيد ايجاد مي شود.
مطالعات نشان مي دهند اخيرا افزايش چشمگيري در شيوع فتوآلرژي ناشي از مصرف دارو گزارش شده است! ضايعات پوستي ناشي از فتوآلرژي در اثر مصرف دارو حدود  ۸ درصد كل واكنش هاي نامطلوب دارويي پوستي را تشكيل مي دهد. به نظر مي آيد علت اين افزايش ازبين رفتن بخش هايي از لايه ازون در بعضي از مناطق جهان باشد!


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۳۰ دى ۱۳۹۸ساعت: ۰۹:۵۸:۵۰ توسط:مبيناكاظمي موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
آواتار :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :