خرید بکلینک   پنجره دوجداره   دوربین مداربسته   نرده استیل   عدالت خواهان عرش   شیشه بالکن   رام گوشی   سیگنال فارکس   لایسنس رایگان نود 32   یوزر پسورد نود 32   سئو سایت   لایسنس نود32   آپدیت نود 32   بک لینک   
حقايقي درباره رژلب، خطرات و مضرات آن  سالم زيبا سالم زيبا .

سالم زيبا

حقايقي درباره رژلب، خطرات و مضرات آن

«خانم‌ها سالانه ۲ كيلوگرم رژلب مي‌خورند»، «رژلب مي‌تواند يائسگي زودرس بياورد» «رد پاي رژلب در عوامل زمينه‌ساز ابتلا به سرطان دهانه رحم» و خبرهايي از اين قبيل شايد در وهله اول برايتان جالب يا خنده‌دار باشد و با خود بگوييد واقعا؟ اما وقتي كمي تامل كنيد، اين موضوع چندان هم خنده‌دار نيست. تحقيقات بسياري روي اين ماده آرايشي پرطرفدار انجام شده و در تمام آنها حتي مارك‌هاي بسيار معروف آرايشي متهم شده‌اند كه محصولاتشان حاوي فلزات سنگيني مثل سرب، رنگ‌هاي مصنوعي، سيليكون، آلومينيوم، اسانس، BHT و پارابن هستند كه مي‌توانند زمينه‌ساز ابتلا به سرطان و امراض ديگر در بدن شود. موضوع پرونده «پوست، مو و زيبايي» اين هفته را دنبال كنيد.
رژلب عامل بيماري است يا ناقل بيماري؟Lipstick

به تازگي كمپيني در فرانسه به نام Jo’s Cervical Cancer Trust با توجيه اين مسئله كه رژلب عامل ابتلا به بسياري از امراض از جمله بلوغ زودرس در نوجوانان و يائسگي زودرس و ابتلا به سرطان دهانه رحم در خانم‌هاست، راه افتاده. اين كمپين از تمام اعضاي خود خواسته عكسي در حال پاك كردن رژلب از خود بگيرند و اين سلفي‌ها را براي دوستانشان روي شبكه‌هاي اجتماعي بفرستند و از آنها دعوت كنند استفاده از رژلب را براي حفظ سلامت خود كنار بگذارند. حتما شما هم اين عكس‌ها را در شبكه‌هاي مجازي ديده‌ايد و اخبار آن را دنبال مي‌كنيد. اين خبر را بهانه‌اي قرار داديم تا با دكتر محمدعلي نيلفروش‌زاده، متخصص پوست، رئيس مركز تحقيقات پوست وسلول‌هاي بنيادي صحبت كنيم و از واقعيت‌هاي اين وسيله آرايشي پرطرفدار بپرسيم.
واقعا استفاده از رژلب براي سلامت مضر است؟

رژلب غير از سرب، حاوي تركيب‌هايي مثل آهن، پلي‌اتيلن و تيتانيوم است كه به دنبال بلع احتمال ابتلا به سرطان پستان و ريه را افزايش مي‌دهد. خود سرب هم مي‌تواند عامل ناباروري، كم‌خوني و عقب‌ماندگي ذهني در جنين يا ابتلا به سرطان باشد. در واقع استفاده از رژلب به‌‌دليل موادي كه دارد، در كنار ديگر علل زمينه‌ساز اين بيماري‌ها مي‌تواند فرد را مستعد ابتلا به آنها كند.
مگر رژلب از چه موادي تشكيل شده است؟

۶۰ درصد حجم رژلب را موم و روغن تشكيل داده است كه مشكل خاصي ايجاد نمي‌كنند. برخي از رژلب‌ها حاوي موم عسل يا روغن‌هاي گياهي مرغوب يا كره كاكائو هستند و به همين دليل قيمت آنها نيز بالاتر است اما برخي ديگر حاوي روغن كرچك و لانولين هستند كه چربي گوسفند است و با توجه به اينكه در برخي نقاط براي پيشگيري از بروز امراض پوستي و كك در گوسفندان آنها را از حوضچه‌هاي آفت كش عبور مي‌دهند، امكان اينكه چربي آنها هم آلوده به اين سموم باشد، بالاست و مي‌تواند مشكل ايجاد كند.

باقي حجم رژلب را الكل تشكيل مي‌دهد كه حلال روغن است. به علاوه اسانس، رنگ و مواد نگهدارنده كه از فساد رژ پيشگيري مي‌كنند هم ممكن است مشكل‌ساز شوند.
تمام رژلب‌ها حاوي فلزات سنگين هستند؟

نتايج تحقيقي كه اخيرا دانشگاه كاليفرنيا روي ۸ برند مشهور توليد‌كننده رژلب انجام شده، نشان داد ۹ فلز سنگين سمي در بيشتر اين رژها وجود دارد؛ از جمله كروم، منيزيم، كاستيوم و سرب.
چرا اين تركيب‌هاي سمي در رژلب‌ها وجود دارد؟

رنگ رژلب را از تركيب‌هاي ذغال‌سنگ يا تركيب‌هاي رودخانه‌اي مي‌گيرند. تركيب‌هاي ذغال سنگ مي‌تواند مشكلات پوستي ايجاد كند و باعث سوزش شود. كارمين ماده سمي ديگري است كه در رژلب وجود دارد و متاسفانه از جوشاندن نوعي سوسك كه آن هم براي رنگ رژلب استفاده مي‌شود، به دست مي‌آيد و عامل اصلي ناراحتي‌هاي پوستي و حساسيت‌‌هاست. تركيب‌هاي درياچه‌اي نيز از واكنش جلبك‌ها و سنگ‌ها به‌وجود مي‌آيد و به‌عنوان رنگ در رژلب استفاده مي‌شود و تركيبي بسيار سمي است. اسانس‌ها نيز مي‌تواند عامل خشكي و ترك‌خوردگي لب‌ها باشد.
پس به اين ترتيب هر چه رنگ يك رژ غليظ‌تر باشد، ميزان سميت آن بالاتر است؟

بله، رژلب‌هاي قرمز‌تر سرب بيشتري دارند و تركيب‌هاي فلزات سنگين در آنها بيشتر است. اين موضوع با ماندگاري بيشتر اين وسيله آرايشي هم ارتباط مستقيم دارد.
موقع خريد رژلب به چه نكته‌هايي توجه كنيم؟

نتايج تحقيقات ثابت‌كرده فقط توجه به مارك و قيمت مهم نيست. حتي مارك‌هاي خيلي معروف رژلب نيز به سرب و فلزات سنگين آلوده هستند و برعكس برخي از مارك‌هاي ارزان‌تر درصد آلودگي‌شان به فلزات سنگين كمتر است. بهتر است هنگام انتخاب رژلب يا هر وسيله آرايشي ديگر برند‌هايي را تهيه كنيد كه مطمئن هستيد حداقل حاوي فلزات سنگين نيستند چون اين مواد صدمه‌هاي درازمدت جبران‌ناپذيري به بدن مي‌زنند. برخي رژلب‌ها SPF دارند و بهتر است كه از اين نوع رژلب‌ها استفاده كنيد. مخصوصا خانم‌هايي كه در معرض نور رايانه هستند، بهتر است از رژلب‌هاي براق و برق لب كمتر استفاده كنند زيرا برق لب خود جذب اشعه ماوراي بنفش را بالا مي‌برد.

برخي خانم‌ها از روغن بچه يا وازلين يا ويتامينA+D استفاده مي‌كنند اما اين مواد جلوي زيان‌هاي نور خورشيد را نمي‌گيرد و بهتر است از برق‌لب‌هاي SPFدار استفاده كنند.
آيا مايع يا جامد بودن رژلب نيز ملاك مهمي در انتخاب آن است؟

مايع يا جامد بودن رژلب به حلالي بستگي دارد كه درون آن است. رژلب‌هاي مايع، خشكي لب را بيشتر مي‌كنند چون الكل بيشتري دارد. هر چه درصد موم و روغن رژ بيشتر باشد، به شرطي كه موم مناسب انتخاب شده باشد، بهتر است و لب را نرم‌تر مي‌كند.

رژلب‌هاي حجم‌دهنده يا ۲۴ ساعته يا اكليل‌دار چطور؟

بهتر است رژلب‌هايي تهيه كنيد كه ماندگاري طولاني ندارند و با شوينده به سادگي پاك مي‌شوند. تركيب‌هاي اكليل‌دار يا رژ‌هاي ۲۴ ساعته تركيب‌هاي افزودني بيشتر و مسلما ميزان سميت بالاتري دارند. حين خريد، حتما رژلب خوب تهيه كنيد و مدت زماني كه رژ روي لب مي‌ماند، تا جاي ممكن كوتاه كنيد.
رژلب‌هاي گياهي چطور؟

اين نوع رژلب‌ها تنوع رنگ كمتري دارند، دوامشان كمتر است و تقريبا بدون سرب و فلزات سنگين هستند.
چه بيماري‌هايي ممكن است با رژلب منتقل شود؟

برخي بيماري‌هاي عفوني و ويروسي مثل تبخال يا مشكلاتي مثل آلرژي به رژلب. به همين دليل به خانم‌ها توصيه مي‌كنيم حتما موقع خريد، رژهاي مخصوص تست موجود را روي دستشان امتحان كنند و هرگز آن را به لب نزنند زيرا ويروس تبخال از ويروس‌هايي است كه به راحتي منتقل مي‌شود. هرگز از رژلب مشترك استفاده نكنند و حتي در آرايشگاه اجازه ندهند آرايشگر از قلموي رژ مشترك برايشان استفاده كند. بهترين كار اين است كه رژ را همراه خود ببرند. در واقع قصد از راه افتادن اين كمپين‌ها يا توصيه‌هاي پزشكان هم مقابله يا لااقل كاهش درصد ابتلا به بيماري‌هاي ناشي از رژلب است. با رعايت نكته‌هاي ريز اينچنيني اگر يك درصد هم از بيماري فاصله بگيريد، به موفقيت رسيده‌ايد.
حساسيت به رژلب با چه علائمي بروز مي‌كند و براي آن درمان چه‌كار كنيم؟

پوسته‌پوسته شدن و خارش و سوزش لب نشانه حساسيت به رژلب است. اگر لب زخم شد، حتما بايد از آنتي‌بيوتيك استفاده كرد تا زردزخم پيش نيايد. در عين حال بايد از كرم‌هاي SPFدار استفاده كنيد و لب را مرطوب نگه‌داريد و در اين مدت از رژلب استفاده نكنيد تا مشكل كامل برطرف شود. بعد از آن هم بايد در انتخاب رژلب دقت كرد.
نقش سرب در بلوغ زودرس دختران

به گزارش سايت هلث‌دي نوولز تحقيقات پژوهشگران انجمن ملي سلامت كودكان امريكا روي ۷۰۰ دختر جوان ۶ تا ۱۱ ساله نشان داد كودكاني كه بيش از ديگران در معرض سرب هستند و ميزان سرب موجود در بدنشان بيش از ۵ ميكروگرم در دسي‌ليتر خون است، ۷۵ درصد بيشتر در معرض بلوغ زودرس هستند. اين ميزان وقتي مقدار كادميوم در بدن بالا رود، بيشتر هم مي‌شود و مي‌تواند به كليه، ريه و استخوان‌ها صدمه بزند و زمينه‌ساز سرطان باشد.
رژلب، آلرژي و تبخال

خانم‌هايي كه پوست حساسي دارند بايد روي تركيب‌هاي رژ لب را بخوانند تا حاوي ائوزين نباشد. بيشتر رژ لب‌ها حاوي اين تركيب شيميايي هستند كه رنگ قرمز ايجاد مي‌كند و به‌طور شايعي عامل حساسيت است. اگر خانمي دچار حساسيت و پوسته پوسته شدن لب و قرمزي و خارش شد، بايد بلافاصله استفاده از رژ لب خود را كنار بگذارد و بعد از بهبود، رژ لب ديگري كه حاوي اين تركيب نيست، استفاده كند.


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۳۰ دى ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۴۲:۲۸ توسط:مبيناكاظمي موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
آواتار :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :